18.01.2022
Аналіз якості та гігієни води на свинофермі
Аналіз якості та гігієни води на свинофермі

Вода є кількісним та якісним фактором для низки патологій різної етіології: бактеріальної, вірусної, паразитарної та хімічної, тому вона є ключовим елементом будь-якої програми біобезпеки та критичним моментом, який має контролюватись на фермі. Контроль якості питної води важливий для рентабельності та безпеки. Крім того, це один з основних параметрів сертифікації свинокомплексу, який підлягає стандартизації, протоколюванню та відслідковуванню.

Існує пряма залежність між споживанням води та споживанням корму. Свині п'ють у два рази більше води, ніж споживають корму, а в спекотні періоди ця пропорція ще вища. Споживання води збільшується з віком тварин, хоч і зменшується у відсотковому співвідношенні від їх маси тіла.

Оскільки свині – тваринні звички, чим раніше вони дізнаються, де знаходиться їжа і вода, тим більше очікується приросту в майбутньому. Свиня повинна легко знайти напувалку у будь-який час доби, а температура води повинна бути прохолодною влітку та теплою зимою. Свині повинні мати постійний вільний доступ до чистої та якісної води, тому необхідний суворий контроль з моменту її подачі з резервуару до напувалки.

Свині повинні пити якісну воду на відгодівлі, саме контроль якості питної води має допомогти їм зберегти цілісність кишечника. Якість води визначається мікробіологічним та фізико-хімічним аналізами, які оцінює ветеринарний лікар. При цьому варто враховувати, що самі свині забруднюють системи для випоювання та напувалки. У будь-якому випадку важливо стежити за мікробіологічними показниками, особливо коли йдеться про воду для поросят.

Говорячи про якість питної води, варто звернути увагу, що воно залежить від цільового використання. У той час як племінна свиноматка або доросла свиня на відгодівлі можуть пити воду з певною кількістю мікробів, і з нею нічого не відбувається, у новонародженого порося або порося-сосунка це означає діарею.

Мікробіологічна якість питної води

Питна вода може бути переносником водоростей, бактерій, вірусів, найпростіших та паразитів фекального походження, забруднення навколишнього середовища або інших джерел. Мікробне забруднення викликає: діарею, смертність, великі витрати на лікування, зниження продуктивності. Крім того, зважаючи на важливість з точки зору безпеки харчових продуктів, на свинофермі бажаний рівень концентрації бактерій близький до нуля.

Мікробне забруднення питної води може відбуватися з самого джерела подачі, наприклад, резервуара, під час транспортування, зберігання або самої напувалки. Оскільки мікроорганізми мають велику здатність до зростання і розмноження в системі водопостачання, на свинофермі необхідно наполягати на важливості її очищення та усунення біоплівки.

Мікробіологічний аналіз. Індикаторні мікроби

Для аналізу мікробіологічної якості питної води як попередження вибирають певні бактерії, які називаються мікробами-індикаторами, за якими роблять висновок про забруднення води.

Вибір бактерій-індикаторів фекального забруднення ґрунтується на наступних факторах:

  • Їх кількість велика, легко виділити та ідентифікувати.
  • У звичайних умовах вони не є патогенними.
  • Вони присутні у флорі здорових тварин, виключно у фекаліях теплокровних та за наявності у кишечнику патогенних мікроорганізмів.
  • Вони нездатні до розмноження поза кишечником, їх виживання дорівнює або перевищує виживання патогенних мікроорганізмів.

Крім того, ці значення відносяться до точки водозбору, і необхідно враховувати, що тварини забруднюють систему для випоювання, тому значення в напувалці може сильно відрізнятися.

Мікробіологічні параметри, які необхідно враховувати:

1. Аеробні мікроби при 22 ºC

Вони є індикаторами загального мікробіологічного забруднення, показуючи непатогенну флору забруднення поверхні та довкілля. Відбивають загальний бруд, що зазвичай викликається пилом з навколишнього середовища. Аеробні мікроби зазвичай знаходяться на фермах з поганим обслуговуванням системи водопостачання (відкриті ставки, брудні резервуари або відкриті для повітря та навколишнього пилу). Вони значно збільшуються, коли внутрішні резервуари не мають кришки чи захисної сітки.

2. Коліморфні бактерії

Це група, що належить до сімейства ентеробактерій, що ферментують глюкозу, але вони також ферментують лактозу при 37 °C. Вони були запропоновані як індикатори збудників. Дані бактерії містяться в рослинах, залишках тварин та ґрунті.

3. Фекальні коліформні бактерії

Фекальні коліформи бувають 4 видів: клебсієла, цитробактер, ентеробактер, ешерихія. Фекальні коліформні бактерії замінили Escherichia Coli. Вони зброджують лактозу за 44 ºC. Виявляються саме в кишечнику тварин і людини, тому їх використовують як фекальні маркери, що вказують на забруднення води стічними водами обох.

Дані бактерії свідчать про небезпеку фекальної контамінації іншими збудниками, такими як сальмонели, криптоспоридії, кампілобактери та найпростіші. Значне збільшення частоти виділення сальмонел виявлено в пробах води, де кількість фекальних коліформ перевищує 2000 КОЕ/100 мл.

4. Фекальні ентерококи

У рекомендаціях інших країн щодо мікробіологічної якості води підозрілою вважається вода із вмістом <5 КОЕ/100 мл. Щоб визначити джерело забруднення, розділіть фекальні кишкові палички на фекальні ентерококи (CF/EF). Статистично це може означати:

  • > 4 свідчить про фекальне забруднення людського походження.
  • < 4 вказує на фекальне забруднення тваринного походження, хоча від 0,7 до 4 все ще можна інтерпретувати як змішане забруднення або як інтерпретацію, що не піддається.

Якщо дані про фекальні коліформи відсутні, зробіть співвідношення E. coli/EF.

5. Clostridium perfringens

В якості фекального маркера згадувалися сульфітредуціруючі клостридії, які також можуть надходити з ґрунту, рослинності, що розкладається, і т. д. У кишечнику теплокровних тварин в нормальних умовах вони не є патогенним індикатором. Рекомендації в інших країнах вважають воду з вмістом <10 КОЕ/100 мл підозрілою питною водою. Це означатиме: 

  • Наявність органічних речовин, що розкладаються.
  • Нестача кисню у воді.
  • Високий ризик, попередження про більшу небезпеку.
  • Можлива нестача фільтрації води.
  • Погане очищення трубопровідної системи (біоплівка).
  • Наявність старих залізних труб.
Клостридії є грампозитивними, анаеробними та спороутворюючими. Зазвичай вони перебувають у фекаліях, хоч і в набагато меншій кількості, ніж кишкова паличка. Найбільш характерним його представником є Clostridium perfringens. Вони виробляють неприємні запахи та відновлюють сульфіти до сульфідів з амінокислот та сполук сірки.

Перевага тестування на клостридії полягає в тому, що суперечки виживають у воді набагато довше, ніж коліформи, і стійкіші до дезінфікуючих засобів, а також є найкращими індикаторами для визначення віддаленого фекального забруднення. Вони пов'язані з можливою присутністю патогенних найпростіших (цисти та ооцисти) які здатні тривалий час виживати у навколишньому середовищі. Ефективність хлору щодо цього типу бактерій дуже низька, а перекис водню є дуже ефективним.

6. Сальмонелла
Вода діє як переносник для неї по всьому господарству, хоча вона не знаходить ідеальних умов для розмноження у водному середовищі. Посів проб води на специфічні сальмонельозні середовища зазвичай не проводиться. Виявити її в існуючій системі аналізу дуже складно, тому що для виявлення доводиться фільтрувати велику кількість води.

7. Pseudomonas, Klebsiella
Як і Listeria, він може розмножуватися при нижчих температурах, ніж більшість бактерій, і схожий на Mycoplasma і Campylobacter тим, що знаходить оптимальні умови для свого розвитку у водному середовищі та біоплівці.

8. Мікроцистини та зелені водорості
Водорості є фізичною підтримкою та захистом мікробів, джерелом живлення для бактерій та органічною речовиною для води. Водорості змінюють мікробіологічні (забруднення) та фізико-хімічні характеристики (зміна рН, окислюваність тощо) води. Водорості Cyanophyceae, таксономічно звані тепер ціанобактеріями, виробляють дуже потужні токсини, які називаються мікроцистинами: мікроцистин, сакситоксин, циліндроспермін. Мікроцистини токсичні для печінки, нирок та нервової системи.

Використання рідкого засобу для гігієни та дезінфекції води Aquazix Plus AG не тільки забезпечує відмінну мікробіологічну якість води, але й допомагає імунній системі тварин перебувати в оптимальному стані, покращує здоров'я кишечника та запобігає травній колонізації як сальмонел, так і будь-якого типу мікроорганізмів поза сапрофітною флорою. Засіб Aquazix Plus AG також забезпечує правильну роботу систем водопостачання: усуває біоплівку та вапняний наліт, а також чистить резервуари, труби, соскові та ніпельні напувалки. Успіх полягає в щоденному використанні Aquazix Plus AG, який варто включити до плану біобезпеки свинокомплексу.

Додаткова інформація про продукт Aquazix Plus AG: athcompany.ua/aquazix-plus-ag/
До всіх новин